Podporte našu činnosť darom na náš účet
APOZE pracuje pre Vás bez nároku na honorár. Neplatí nás ani vláda, ani nadnárodné koncerny, ani mimovládne organizácie. Ak chcete podporiť našu činnosť, podporte nás finančným darom na účet
IBAN: SK71 8330 0000 0027 0078 3201
BIC/SWIFT:
FIOZSKBAXXX
Za Váš dar a podporu ďakujeme
Aktuality
Stanovisko k Správe NKÚ o výsledku kontroly vo vodárenských spoločnostiach -návrh na kontrolu strát teplej vody
Návrh novely vyhlášky 503/2022 Z.z. pripomienkoval ako jediný len poslanec SNS Adam Lučanský
Tlačová správa 22.10.202421. októbra bol posledný deň pripomienkového konania k návrhu novely vyhlášky Ministerstva hospodárstva, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 503/2022 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá rozpočítavania nákladov za teplo a teplú vodu. https://www.slov-lex.sk/pripomienky/legislativne-procesy/SK/LP/2024/503/pripomienky/zobraz
Napriek viacerým výzvam, o problematiku spravodlivého rozúčtovania nákladov za teplo v čase zvyšovanie cien energii, prejavil záujem ako jediný poslanec NR SR Adam Lučanský, ktorý kandidoval za Slovenskú národnú stranu. Touto cestou vyslovujeme v mene poškodených vyhláškou č. 503 poďakovanie SNS a jej poslancovi.Tzv. Hirmanova vyhláška prijatá niekoľko dní po podaní demisie Hegerovej vlády vyvolala celospoločenský problém týkajúci sa spravodlivého rozúčtovania nákladov za teplo pre konečných spotrebiteľov a vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Návrh novely Ministerstva hospodárstva má zmierniť neústavné a necitlivé obmedzenie práv vlastníkov bytov a koeficientmi schvaľovanými vlastníkmi bytov znížiť neprimerane vysoké platby pre vlastníkov s vlastným zdrojom vykurovania, ktorí sa od roku 2023 museli podieľať na celkových nákladoch za teplo z centrálneho zdroja.
Prekvapuje ľahostajný prístup opozičných strán, ktoré v minulosti s tzv. „energetického nevoľníctva“ vytĺkali politický kapitál a podávali ústavnú sťažnosť. Paradoxne v čase kedy boli vo vláde na svoje predvolebné sľuby zabudli a ich nominant Karel Hirman „energetické nevoľníctvo“ ešte viac prehĺbil.
Z množstva podaných pripomienok zo strany „trafených husí“, ktorým Hirmanova vyhláška vyhovovala je evidentné, že im akákoľvek zmena v prospech vlastníkov bytov vadí a žiadajú návrat k pôvodnému stavu.
Pripomienky podali aj pseudoodborníci, z ktorých by viacerí mohli súťažiť o najväčší nezmysel roka. Za zmienku stojí tzv. „zásadná pripomienka“ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky, ktorá navrhla zmeniť základnú zložku pri dodávke teplej vody z 20% na 60%. Tento nezmysel, ktorý spochybňuje opodstatnenosť určeného meradla-vodomeru teplej vody by mal ašpirovať na titul hlúposť roka. Prekvapuje absolútna neznalosť problematiky rozúčtovania nákladov na teplú vodu pretože súčet spotreby bytových vodomerov by sa mal rovnať celkovej spotrebe teplej vody na fakturačnom vodomere. Rozdiel tvorí tzv. koeficient, ktorý ak je kladný tak sa rozráta na konečných odberateľov. Cirkulačné straty jednoducho vyrieši kvalitná izolácia rozvodov teplej vody. Podľa „komunistického“ riešenia Asociácie by sa zrejme mali koneční spotrebitelia podieľať 60% aj na spotrebe elektriny bytového domu. Ak by tento nezmysel prešiel dôchodcovia s nízkou spotrebou by zaplatili za 1m3 teplej vody v niektorých prípadoch aj 300 eur, ako v prípade bytového domu so 17 bytmi v Poprade kde pri 20% základnej zložky musia bez ohľadu na spotrebu zaplatiť 89 eur len za základnú zložku, keďže celkové náklady sa delia počtom bytov. Bližšie vysvetlenie na https://fb102.blog.pravda.sk/2024/10/18/energeticke-nevolnictvo-a-teplarenske-vypalnictvo-legalizovane-statom-alebo-co-vam-radovan-potocar-nikdy-nepovie/
a https://fb102.blog.pravda.sk/2024/08/08/je-najvyssi-cas-ziadat-nahradu-za-poskodzovanie-spotrebitelov-dodavatelmi-teplej-vody-pretoze-na-system-rozuctovania-a-straty-v-rozvodoch-doplacaju-konecni-spotrebitelia/Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
František Bednár
Ministerstvo financií pripravuje novelu zákona o spotrebnej dani, ktorá odstráni nadbytočnú administratívnu záťaž prevádzkovateľov fotovoltických tzv. lokálnych zdrojov s výkonom nad 50 kW
Tlačová správa 3.10.2024Prevádzkovatelia lokálnych zdrojov pre výrobu elektriny pre vlastnú spotrebu s výkonom nad 10 kW privítali návrh poslanca strany SMER-SD Ľubomíra Vážneho, ktorý posúva hranicu lokálneho zdroja zo súčasných 10 kW na 50 kW, čím prevádzkovateľom odpadá povinnosť registrácie, platenia spotrebnej dane z elektriny a s tým súvisiacej administratívnej záťaže.
Návrh má za cieľ v súlade s programovým vyhlásením vlády podporiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, s cieľom motivovať potencionálnych výrobcov, znížiť záťaž na životné prostredie a posilniť energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky.Predkladateľa novely sme upozornili, že problémom zákona 609/2007 Z.z. nebola samotná spotrebná daň z elektriny v nízkej výške 1,32 eur za MWh ale povinnosť mesačne platiť spotrebnú daň a vyhodnocovať spotrebu namiesto dodávateľa aj z dodanej elektriny zo všetkých odberných miest a to bez ohľadu na to či je na nich inštalované fotovoltické zariadenie. Táto povinnosť vynucovaná pokutami je enormnou záťažou pre samosprávy a podnikateľské subjekty s desiatkami až stovkami odberných miest.
O odstránenie tejto administratívnej záťaže sme neúspešne a opakovane žiadali bývalú vládu a po voľbách v roku 2023 aj priamo ministerku hospodárstva, ktorá žiadosť postúpila sekcii energetiky. Hoci sa 29. februára 2024 sa uskutočnilo on-line rokovanie s riaditeľom sekcie energetiky https://obnovitelnezdroje.eu/aktuality.html#ts29 napriek prísľubu nedošlo k žiadnej zmene. Oceňujeme preto ústretový prístup Ministerstva financií pod vedením Ladislava Kamenického, ktoré prijalo návrh APOZE, aby sa odbúrala administratívna záťaž aj prevádzkovateľov lokálnych zdrojov s výkonom vyšším ako 50kW.Dňa 2. 10. 2024 sa na podnet Mgr. Mojmíra Beňa povereného zastupovaním riaditeľa nepriamych daní konalo pracovné stretnutie k zákonu č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu na ktorom sa on-line zúčastnil zástupca APOZE. Riaditeľ Odboru spotrebných daní CR SR plk. Ing. Pavol Ruža sa vyjadril, že nevidí technický problém so zmenou platby spotrebnej dane z dodávky elektriny pre konečných spotrebiteľov na odberných miestach kde nie je inštalované FVZ -lokálny zdroj s výkonom nad 50 kW.
V mene samospráv a ďalších prevádzkovateľov lokálnych zdrojov s výrobou elektriny pre vlastnú spotrebu preto vyslovujeme poďakovanie MF SR za prísľub pripraviť do 31. 12. 2024 návrh novely zákona 609/2007 Z.z. s účinnosťou od 1. 4. 2025 resp. aj skôr odstrániť túto nadbytočnú administratívnu záťaž.Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
František Bednár
Otvorený list- Pani ministerka hospodárstva zrušte antisociálne ustanovenia vyhlášky ÚRSO
Otvorený list
Pán premiér, vo verejnom záujme iniciujte odvolanie antisociálneho predsedu ÚRSO Holjenčíka!Otvorený list
Vážený pán premiér vedzte, že nepatrím medzi podporovateľov politických strán, ktoré by neváhali zatiahnuť Slovensko do vojny s Ruskom.V roku 2016 ste po niekoľkonásobnom zvýšení distribučných poplatkov za ističe vtedajším predsedom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom trhali v televízii faktúry a iniciovali jeho odstúpenie z funkcie. Predseda SNS Andrej Danko ho vtedy verejne označil ako cynika a bezcharakterného človeka, ktorý musel odstúpiť kvôli neúmernému a antisociálnemu zdražovaniu. https://www.noviny.sk/slovensko/174484-danko-chce-odvolat-sefa-regulacneho-uradu
Potom čo ho ministerka za stranu Hlas SD Denisa Saková navrhla vrátiť späť do funkcie sa poučil a legislatívne zmeny v prospech distribučných spoločností už začal prevádzať sofistikovane.
V rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore obnoviteľných zdrojov energie navrhol zvýšiť poplatok za pripojenie fotovoltických zariadení do distribučnej sústavy tzv. G-komponent o 233 % čím dal jasne najavo svoj postoj k zelenej politike EÚ.
Na poste predsedu ÚRSO na objednávku energetických spoločnosti ihneď presadil návrh na zvýšenie platieb za rezervovanú kapacitu od 1. 8. 2024, čo je ďalšou podpásovkou, ktorá ešte viac zvýši náklady samosprávam a podnikateľom. Je to zrejme jeho špecializácia tak ako v rokoch 2012-2017 kedy bol vo funkcii.V súčasnosti už samosprávy a podniky dostávajú oznámenia distribučných spoločností o 2,5 násobnom zvýšení nákladov za distribúciu elektriny od 1. 1. 2025 po nadobudnutí účinnosti vyhlášky ÚRSO č.154/2024 Z.z., §24, odkedy sa mení hodnota rezervovanej kapacity (RK) pre odberné miesta na všetkých napäťových úrovniach z 20% na minimálne 50 % z hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity (MRK).
Vyhláškou Holjenčík účelovo zmenil pravidlá hry počas zápasu.
Predseda ÚRSO ustanovením § 23 ods. 2 vyhlášky 154/2024 Z.z. ustanovil, že minimálnou rezervovanou kapacitou je 50 % z hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity okrem odberného miesta so sezónnym odberom elektriny, na ktorom je minimálnou rezervovanou kapacitou 5 % z hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity. Hodnotu rezervovanej kapacity v odbernom mieste počas trvania platnosti dohodnutého typu rezervovanej kapacity nie je možné znížiť.
Vyhláška je týmto evidentne v rozpore so zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby č. 309/2009 Z.z. pretože poškodzuje všetkých prevádzkovateľov fotovoltických zariadení (FVZ), ktorí nebudú môcť v čase jarných a letných mesiacov, kedy vyrobia najviac elektriny pre vlastnú spotrebu požiadať o zníženie RK na minimálnu hodnotu 20% z MRK čím sa im znížia náklady za distribúciu ale len o zníženie na 50%. Nadobudnutím účinnosti vyhlášky a zvýšením platieb za RK sa im zníži návratnosť investície do FVZ.
Pre ilustráciu uvediem ako jeden z mnohých, dopad na Poľnohospodárske družstvo podielnikov v Spišskej Teplici, ktoré v súvislosti s rozšírením potravinárskej výroby vyrába vlastnú elektrickú energiu pomocou inštalovanej fotovoltaickej elektrárne s výkonom 100kW, ktorú primárne využíva pre vlastnú spotrebu. V snahe znížiť náklady v čase slnečných dní, kedy si časť spotreby pokryli FVZ požiadali dodávateľa o zníženie RK, Naopak počas zimného obdobia kedy FVZ malo len minimálny výkon požiadali o zvýšenie RK.
Holjenčíková vyhláška okrem iných poškodí najmä prevádzkovateľov FVZ inštalovaných na školách a sociálnych zariadeniach ako napríklad v Trnave, pretože v čase prázdnin je pre nich výhodné zníženie RK, kvôli zníženiu fixných platieb za odberné miesta a RK.Pre zmenu limitu RK neexistoval žiadny relevantný dôvod.
So zaužívanou minimálnou hodnotou RK 20% z MRK a 5 % pre sezónne odbery ako napr. lyžiarske strediská nebol žiadny problém a pre spotrebiteľa bolo výhodné, ak mal dlhodobo odberné miesto s nízkym odberom, znížiť dohodnutú RK bezplatne prostredníctvom dodávateľa jednoduchou žiadosťou bez potreby výmeny hlavného ističa pred elektromerom. Pokiaľ by sa odber v budúcnosti zvýšil mohol požiadať o zvýšenie RK. Ak si odberateľ spotrebu kontroloval podľa RK a mal elektromer s priebehovým meraním značne sa mu znížili náklady za distribúciu, čo samozrejme znížilo zisk distribučným spoločnostiam.
Od 1. januára 2025 ak je dohodnutá RK nižšia ako 50% z MRK spotrebiteľovi sa zvýšia poplatky a ak nechce sponzorovať distribučnú spoločnosť musí ju požiadať o zníženie v tomto prípade už MRK, čo však predstavuje byrokraciu a podanie žiadosti s prílohami z katastrálnej mapy a hlavne náklady spojené s výmenou hlavného ističa. V prípade ak na odbernom mieste plánuje v budúcností vyšší odber ako je súčasná MRK bude nutné za značne vysoký poplatok (podľa veľkosti ističa) požiadať o zvýšenie MRK. A práve o to predsedovi ÚRSO išlo.
Zvýšením minimálnej RK na 50 %, trestá samosprávy a odberateľov, ktorí si poctivo sledovali spotreby a optimalizovali RK, čím v podstate popiera odôvodnenie štvornásobného zvyšovania platieb za RK z roku 2016 z dôvodu, aby týmto takto donútil odberateľov k výmene predimenzovaných ističov ešte z čias socializmu, kedy boli poplatky nízke. Ako potvrdili zistenia Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE) zo 40 samospráv, ktoré boli podľa infozákona požiadané o poskytnutie údajov k RK a spotrebe 13 žiadosť odignorovalo a len päť malo nastavenú RK optimálne, pričom sa jedná o sumy v tisícoch eur v závislosti od počtu odberných miest.
Lajdáckym samosprávam, ktoré si pravidelne nesledujú spotreby elektriny ako potvrdzujú zistenia APOZE je to jedno, pretože zvýšené poplatky zaplatia daňoví poplatníci a oni si to vykompenzujú zvýšením daní z nehnuteľnosti a poplatku za komunálny odpad. Tento stav plne vyhovuje distribučným spoločnostiam.
Žiaľ hoci komunistický režim skončil v novembri 1989 jeho praktiky a metódy tu ostali, inak ani nemožno označiť návrhy ÚRSO, ktoré sú obzvlášť necitlivé a cynické v čase kedy ťažko skúšaným samosprávam chýba 80 mil. eur ako potvrdzuje video z televízneho spravodajstva z 11. 9. 2024 a konči štátom dotovaná podpora cien energii.
V tlačových správach APOZE sme upozorňovali, že postup predsedu ÚRSO a návrh na zvyšovanie platieb za ističe politicky škodí koalícii a vyzvali sme ho otvoreným listom, aby nezneužíval svoje postavenie na presadzovanie zisku energetickým spoločnostiam.
Ako uviedol pre TASR hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví odmietol vyjadrenia APOZE komentovať s tvrdením, že ÚRSO ako nezávislý a odborný štátny orgán nikdy nekomentuje vyjadrenia politikov ani lobistických skupín. Paradoxne je to práve ÚRSO, ktorý presadzuje záujmy lobistických skupín na úkor verejného záujmu občanov čo vyvoláva pochybnosti o jeho nezávislosti. https://www.teraz.sk/spravy/apozezo-zvyseni-platieb-za/794646-clanok.html„Menovanie Holjenčíka za predsedu ÚRSO je kontroverzné a nešťastné aj pre kauzy, ktoré predchádzali v roku 2018 jeho „odstúpeniu“. Tzv.“ ističová „ kauza, je len špičkou ľadovca. V roku 2017 bola zverejnená nahrávka, na ktorej údajne radil vodárenským spoločnostiam, ako je možné na úkor ľudí a nimi platených cien za vodu umelo navýšiť vstupy do cenovej regulácie.
Zistené skutočnosti potvrdzujú, že ministerka hospodárstva urobila z capa záhradníka. O Jozefovi Holjenčíkovi nebolo až do minuloročných volieb veľa počuť potom čo odstúpil z funkcie vo februári 2017. Údajne koketoval a rozumel si s fanatickým odporcom Green Dealu Jánom Baránkom, internetovým manipulátorom, ktorý podrazil stranu Cesta, pôvodne 7 statočných s ktorej zástupcami uzavrel dohodu, že stranu premenuje na Zdravý rozum, aby mohol kandidovať vo voľbách do európskeho parlamentu. Už z toho je zrejme, prečo predseda ÚRSO navrhol zvýšiť pre zariadenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov poplatok tzv. G komponent o 233 %. Od jeho správy výročnej správy regulačného úradu v ktorej spochybnil prínos záujmu o rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) s tým, že takéto ambície destabilizujú trhy a ohrozujú spotrebiteľov vysokými cenami, kritizoval zelenú energiu a európske inštitúcie sa dokonca dištancovalo samotné ministerstvo hospodárstva. https://euractiv.sk/section/energetika/news/energeticky-regulator-holjencik-kritizuje-zelenu-energiu-aj-europske-institucie/
Vážený pán premiér, pôsobenie predsedu ÚRSO politicky poškodzuje hlavne stranu Hlas-SD, ktorá ho nominovala a zvyšovanie poplatkov, či už priame alebo skryté, bude priamo úmerné znižovaniu preferencii tejto strany, čo v konečnom dôsledku škodí súčasnej koalícii a s najväčšou pravdepodobnosťou sa prejaví už v komunálnych voľbách v roku 2026.
Ministerku hospodárstva APOZE vyzve, aby v rámci svojich kompetencii pozastavila účinnosť sporných ustanovení vyhlášky č.154/2024 Z,z., ktoré nie sú v súlade so zákonom č. 309/2009 Z.z. o podpore OZE, sú v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore OZE a predvolebných sľuboch o zabezpečení stabilných cien elektriny. Ak nedôjde k náprave APOZE zváži podanie trestného oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa na predsedu ÚRSO Generálnej prokuratúre, podanie podnetu pre podanie návrhu na začatie konania o nesúlade právnych predpisov podľa č. 125 Ústavy SR a podanie sťažnosti Európskej komisii na sabotovanie zelenej politiky.
Prevádzkovatelia FVZ sú na Slovensku zaťažovaní nezmyselnými zákonmi aké v iných štátoch nemajú obdobu, ako povinnosť registrácie FVZ s výkonom nad 10 kW na Colnom úrade spojená s povinným mesačným podávaním daňového priznania a platením spotrebnej dane zo všetkých odberných miest bez ohľadu na to či je na nich FVZ. APOZE ich preto vyzve k podaniu hromadnej žaloby proti štátu o náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom k čomu dôjde po účinnosti Holjenčíkovej vyhlášky č. 154/2024 Z.z.Vážený pán premiér, chcem Vás poprosiť, aby vláda nekonsolidovala verejné financie len zvyšovaním poplatkov na úkor občanov, ale zamerala sa na zdaňovanie dividend zahraničných spoločností podnikajúcich na Slovensku, ktoré v miliardách každoročne odchádzajú do zahraničia. Taktiež prehodnotila zvyšovanie výdavkov na zbrojenie, pričom Vás ubezpečujem, že dnes už kapitalistické Rusko nemá záujem vojensky napadnúť Slovensko a je nútené len reagovať na rozširovanie NATO o postkomunistické štáty k jeho hraniciam. Hrozbou a bezpečnostným rizikom pre Slovensko nie je Ruská federácia ale súčasná politika západu, ktorý premárnil šancu po rozpade ZSSR začať s Ruskom ekonomicky výhodnú spoluprácu a začleniť ho do štruktúr NATO resp. zmeniť doktrínu NATO, ktoré vzniklo v roku 1949 ako organizácia na obranu západného sveta pred expanziou komunizmu. V mene slovenských občanov Vás chcem poprosiť o uskutočňovanie takej sociálnej politiky, ktorá vylúči, aby ortodoxní komunisti nazývali Sociálnu demokraciu prostitútkou kapitalizmu ako v čase pred nástupom vlády Klementa Gottwalda.
Dovolil som na záver poukázať na absenciu poradcov vlády, ktorí by zastupovali nielen formálne záujmy občanov, samospráv a ďalších subjektov pri prijímaní legislatívy tak, aby nebola zneužívaná na presadzovanie ekonomických záujmov lobistických skupín. Z tohto dôvodu sme si dovolili odporučiť Vám osloviť pani JUDr. Moniku Jankovičovú, ktorej občianske združenie Energetický ombudsman o.z. z Bratislavy okrem iného ako jediné na Slovensku zastupuje občanov poškodených Hirmanovou vyhláškou č. 503/2022 Z.z. o rozúčtovaní tepla a teplej vody, aby ako poradca mala možnosť participovať na tvorbe legislatívy. Žiaľ zatiaľ čo sú vysoké štátne dotácie poskytované na kontroverzné projekty ako „tanečné umenie“ partnerky predsedu strany PS Michala Šimečku, ktoré evokuje epileptický záchvat alebo amok narkomana, združenie, ktoré vo verejnom záujme chráni správa na ochranu spotrebiteľa živorí a pracuje na báze dobrovoľnosti.
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
František Bednár
Podá generálny prokurátor ústavnému súdu návrh na zastavenie Hirmanovej vyhlášky o rozúčtovaní tepla?
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE) podala 9. septembra generálnemu prokurátorovi podnet na podanie návrhu na začatie konanie o súlade právnych predpisov podľa čl. 125 Ústavy SR, ktorým doplnila podkladmi o neústavnosti časti ustanovení vyhlášky č. 503/2022 Z.z. generálnou prokuratúrou dňa 7. 8. 2024 prijatý podnet jedného z poškodených vlastníkov bytov.
V ZSSR vyštudovaný „Pravicový expert“ bývalej Hegerovej vlády s minulosťou dôverníka ŠtB Karel Hirman, ako minister hospodárstva splnil úlohu svojich mecenášov a prijatím vyhlášky upevnil monopol teplárenských spoločností. Dokonale zničil možnosť budovať individuálne vykurovanie bytov(IZT), ktoré zaťažil platbami za nedodané teplo hoci ich vlastníci nie sú účastníkmi trhu s tepelnou energiou. Keďže časť vlastníkov využívala pre IZT obnoviteľný zdroj tepla, vyhláška 503 je v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore obnoviteľných zdrojov a znižovaní uhlíkovej stopy čo je hlavným strategickým cieľom EÚ. Pochybnosti vyvoláva aj legitimita vyhlášky, ktorú podpísal 19. 12. 2022, teda až po odvolaní vlády Eduarda Hegera prezidentkou Čaputovou 16. 12. 2022. Pokiaľ by platila predošlá vyhláška 240/2016 Z.z. tento problém by neprepukol v takom rozsahu. Bez zveličovania možno povedať, že sa jedná o premyslenú politickú nášľapnú mínu súčasnej vláde.Dôvodom podania návrhu je závažný celospoločenský problém týkajúci sa vyše 20 000 vlastníkov s individuálnym zdrojom tepla. Vyúčtovanie ústredného kúrenia pre slovenské domácnosti, drobných živnostníkov a sociálne zariadenia za rok 2023, tak vyvolalo ostré protesty dotknutých a poškodených. Prijatím vyhlášky vzniklo rozsiahle spoločenské napätie, prerastajúce do politickej oblasti, pretože sa bytostne dotýka vyše milióna obyvateľov, rodín a malých prevádzok, vrátane zraniteľných dôchodcov, ktorí sú závislí na monopolných centrálnych zdrojoch teplárenských spoločností, pričom najväčšie sumy musia zaplatiť tí, ktorí sú už niekoľko rokov od centrálneho vykurovania odpojení. Týka sa to aj odberateľov, ktorí už nezákonné poplatky zaplatili zo strachu pred súdnym konaním. Vyhláška trestá a finančne ruinuje tých vlastníkov bytov a živnostníkov, ktorí sa v dobrej viere v snahe znížiť náklady za predražené energie v minulosti legitímne odpojili od centrálneho zdroja tepla (CZT).
Existuje dôvodné podozrenie, že bývalý minister hospodárstva Karel Hirman, pod zámienkou odstránenia pochybení a vád pri rozúčtovaní tepla a teplej vody (ďalej len TV), spôsobených predošlou vyhláškou č. 240/2016 Z. z., zmenu vyhlášky presadil za základe objednávky lobistických skupín prepojených s monopolnými dodávateľmi tepla s ktorými má preukázateľne väzby čo potvrdzuje výpis z OR SR a čo vzbudzuje podozrenie z konfliktu záujmov. Je všeobecne známe, že dodávatelia tepla sa dlhodobo snažia zabrániť a demotivovať vlastníkov bytov a NP, aby sa odpájali od CZT a vymanili sa tak z „energetického nevoľníctva“.
Ministerka hospodárstva Saková návrh na pozastavenie účinnosti vyhlášky a vyúčtovanie za rok 2023 podľa predošlej vyhlášky 240/2016 Z.z. odmietla čím hrozí niekoľko stoviek súdnych sporov slovenských rodín a živnostníkov so správcami bytov.
Od mája sľubuje zmenu vyhlášky v prospech občanov pričom za partnerov nepovažuje zástupcov poškodených ale správcovské spoločnosti, ktoré na základe spornej vyhlášky vymáhajú nedoplatky.Vyhláška je preukázateľne rozpore so zákonom č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa, legislatívou EÚ na ochranu práv spotrebiteľa a v nesúlade so zákonom č. 657/2004 Z.Z. o tepelnej energetike, pretože od jej účinnosti retroaktívne vymáha platby za nedodané teplo od vlastníkov s IZT na základe fiktívnych odhadov tzv. prechodového tepla a pomerov základnej a spotrebnej zložky, čím ich diskriminuje oproti konečným spotrebiteľom s CZT.
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
František Bednár
Návrh na vyriešenie situácie po nadobudnutí účinnosti Vyhlášky č. 503/2022 Z. z. podaný ministerke hospodárstva
Konečne sa po troch rokoch našiel poslanec zo zdravým rozumom, ktorý navrhol novelu zákona č. 609/2007 Z.z. o spotrebnej dani (z elektriny) pre prevádzkovateľov lokálnych FVZ s výkonom nad 10 kW
Tlačová správa 27. 8. 2024
22. augusta predložil poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Smer-SD Ľubomír Vážny návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov. (č. parlamentnej tlače 411)
Ako sa uvádza v dôvodovej správe, návrh má za cieľ podporiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, s cieľom motivovať potencionálnych výrobcov, znížiť záťaž na životné prostredie a posilniť energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky. Návrh zákona posúva hranicu malého zdroja energie zo súčasných 10 kW na 50 kW. Podľa súčasného stavu sa oslobodenie od dane aplikuje len v prípade, ak je vyrobená energia z obnoviteľného zdroja a ak sa jej výroba preukáže zárukou pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie.
Hoci sme očakávali, že návrh podá Ministerstvo Financií alebo hospodárstva, poslancovi Ľubomírovi Vážnemu patrí poďakovanie za všetkých, ktorých zaťažuje nezmyslená byrokracia hlavne pracovníkov samospráv, pretože problémom zákona nebola výška spotrebnej dane z elektriny, ktorá je 1,32 eur za MWh ale povinnosť platiť spotrebnú daň aj z elektriny namiesto dodávateľa aj z dodanej elektriny a zo všetkých odberných miest čo je enormnou záťažou pre samosprávy s desiatkami až stovkami odberných miest.
Podanie návrhu sme privítali obzvlášť preto, lebo za nezáujmu médií a kompetentných sa už tretí rok pokúšame zákon zmeniť tak, aby sa spotrebná daň platila len z odberného miesta kde je nainštalované fotovoltické zariadenie. Pánu poslancovi Vážnemu preto navrhneme, aby bol zákon doplnený aj o zrušenie nezmyselnej povinnosti platiť namiesto dodávateľa spotrebnú daň aj z odberných miest kde nie je inštalované FVZ s výkonom nad 50 kW.Ministerstvu financií a hospodárstva sme navrhovali odstránenie nesúladu zákona č. 607/2009 Z.z. o spotrebnej dani so zákonom č. 251/2012 Z.z. Zákon o energetike, čím by sa zamedzilo arbitrárnemu výkladu zákona o spotrebnej dani colnými úradmi, podľa ktorých prevádzkovatelia lokálnych zdrojov s výrobou elektriny pre vlastnú spotrebu s výkonom vyšším ako 10 kW, ktorí hoci nevyrábajú elektriny na účel ďalšieho predaja elektriny a nemajú k tomu ani oprávnenie ani živnosť, majú povinnosť mesačného podávania daňového priznania zo všetkých odberných miest bez ohľadu na to či sa tam nachádza fotovoltické zariadenie. Ministri hospodárstva Richard Sulík, Karel Hirman a Peter Dovhun odignorovali všetky žiadosti na riešenie tohto problému, hoci je zákon o spotrebnej dani z elektriny preukázateľne v nesúlade so zákonom o energetike. V prípade samospráv so stovkami odberných miest vrátene verejného osvetlenia to predstavuje neúnosnú administratívny záťaž a ďalšími nákladmi.
V tejto súvislosti poukazujeme na odpoveď ministerstva financií z 2.10.2023 v ktorej sa uvádza, že s výnimkou mesta Poprad neboli Ministerstvu financií SR žiadne aplikačné problémy zo zákonom o spotrebne dani z elektriny. Pýtame sa preto či je mesto Poprad jediným, ktoré upozornilo na túto bizarnú legislatívu aká v iných štátoch nemá obdobu?
Pochybnosti o činnosti finančnej správy vzbudzuje skutočnosť, že colné úrady v rozpore so zákonom č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe začali daňové úniky na spotrebnej dani z elektriny riešiť až po upozornení na to, že v nimi vedenej evidencii sa nachádzajú len tie subjekty, ktoré prevádzku výrobu elektrinu registrovali na ÚRSO. Väčšina z nich si však túto povinnosť nesplnila, čo potvrdzuje skutočnosť, že mesto Poprad bolo k mesiacu jún 2023 jediným mestom na Slovensku evidovaným ako výrobca elektriny na Slovensku. Jediným relevantným spôsobom ako zistiť skutočný počet FVZ s výkonom nad 10 kW sú údaje distribučných spoločností, bez ktorých súhlasu nie je možné pripojiť FVZ do distribučnej siete.
František Bednár
podpredseda
Slovenská republika smeruje k výraznému uľahčeniu produkcie zelenej energie, vďaka pripravovanému zákonu o oslobodení od spotrebnej dane https://www.trend.sk/
Elektrina môže byť lacnejšia. Vláda zvažuje zákon, ktorý Slovensko vráti do 21. storočia https://fontech.startitup.sk/
Stopka byrokracii pri elektrine? Daňové zaťaženie pre malých výrobcov by sa malo znížiť https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/
Daňové zaťaženie výroby elektriny z malých OZE by sa malo znížiť https://openiazoch.zoznam.sk/energetika/
Daňové zaťaženie výroby elektriny z malých obnoviteľných zdrojov energie by sa malo znížiť https://www.topky.sk/
Stanovisko Asociácie na podporu OZE k chýbajúcej legislatíve o obnoviteľných zdrojoch energie
(Odoslané ministerke hospodárstva SR)Tlačová správa 24. 7. 2024
Rádiožurnál 22. 7. 2024
Ministerstvo hospodárstva SR
Denisa Saková, ministerka – do vlastných rúk
Mlynské nivy 44/a
827 15 Bratislava 212
Elektronicky podpísané Poprad 24. 07. 2024
Stanovisko Asociácie na podporu OZE k chýbajúcej legislatíve o obnoviteľných zdrojoch energie
Vážená pani ministerka,
týmto si Vám dovoľujeme zaslať naše stanovisko k problematike prijatia legislatívy o obnoviteľných zdrojov energie (ďalej len „OZE“). Podľa upozornenia „Klimatickej koalície“ ako odznelo v Rádiožurnály dňa 22. 07. 2024 Slovensku „chýba legislatíva o OZE“, čím mu hrozia pokuty od Európskej komisie a zároveň sa oberáme o lacné a ekologické zdroje energie. Smernicu o OZE, vrátane solárnej energie a tepelných čerpadlách malo Slovensko pripraviť pred dvoma rokmi čo sa však podľa názoru „Klimatickej koalície „nestalo.
Je potrebné poukázať na to, že Slovensko nepotrebuje vymýšľať nové zákony, postačuje ak implementuje smernicu Európskej komisie a preberie legislatívu v podobe v akej sa úspešne osvedčila napr. v susednom Česku po prijatí zákona Lex OZE alebo v Poľsku. Tento problém zdedila súčasná vláda po bývalej vláde, ktorú sme neúspešne vyzývali, aby od formálnej verbálne proklamovanej podpory OZE prešla k reálnym a efektívnym opatreniam, hlavne odbúraním byrokracie pri inštalácii lokálnych fotovoltaických zariadení s výkonom vyšším ako 10 kW, zmene legislatívy a podpore projektov ZEVO, ktoré okrem spracovania komunálneho odpadu vyrobia teplo niekoľkokrát lacnejšie a sú alternatívou výroby tepla zo zemného plynu, čo by bolo v súlade s programovým vyhlásením vlády o podpore OZE.
Dňa 23. 11. 2023 sme Vám zaslali Žiadosť o podanie vládneho návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov, zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike a odstránenie nesúladu zákona č. 607/2009 Z. z. o spotrebnej dani (z elektriny) so zákonom č. 251/2012 Z. z. o energetike. Predmetná žiadosť je uverejnená v rubrike aktuality na našej webovej stránke. https://obnovitelnezdroje.eu/pdf/ziadost23.11.2023.pdf
Žiaľ v prístupe ku skutočnej podpore OZE dodnes nedošlo, na čo doplácajú okrem energetických subjektov, ktorým OZE znižujú zisk, predovšetkým všetci občania na Slovensku.Vo veci nesúladu zákona č. 607/2009 Z. z. o spotrebnej dani (z elektriny) so zákonom č. 251/2012 Z. z. o energetike nedošlo k žiadnej zmene a na Slovensku stále platí bizarná a absurdná povinnosť vynucovaná pod hrozbou pokút colnými úradmi, a to mesačne podávať daňové priznanie o spotrebnej dani, pričom spotrebná daň sa musí zaplatiť nielen z vyrobenej elektriny z fotovoltaických zariadení (ďalej len „FVZ“) ale aj zo všetkých odberných miest bez ohľadu na to, že tam nie je inštalované FVZ. V prípade samospráv, so stovkami odberných miest vrátane verejného osvetlenia, ide zjavne o nezmyselnú byrokraciu. Preto sa uskutočnilo 28 februára 2024 spoločné rokovanie APOZE, konateľa spoločnosti CEMED, ktorá dodáva teplo mestu Vranov s riaditeľom sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva SR. Tlačová správa z on-line rokovania je uverejnená na webovej stránke https://obnovitelnezdroje.eu/aktuality.html#ts29 Hlavnou témou rokovania bola problematika tzv. lokálnych zdrojov (FVZ) podľa § 4 b zákona 309/2009 o podpore OZE s výkonom do 500 kW, ktoré sú efektívne na zníženie nákladov hlavne pre samosprávy a podnikateľské subjekty. Konateľ spoločnosti CEMED navrhol legislatívne opatrenia, ktoré by pri súčasnom znení zákona o tepelnej energetike motivovalo výrobcov a dodávateľov tepla k zavádzaniu OZE, pre ktorých je ako potvrdzuje prax pohodlnejšie reagovať na cenové výkyvy zemného plynu zvyšovaním ceny tepla.
Zdôraznil, že každá energia je najlacnejšia vtedy keď sa nespotrebuje a hlavne keď sa vyrobí na mieste kde sa hneď môže spotrebovať a nie posielať do distribučnej sústavy alebo virtuálnych batérii.
Poukázal na to, že pre výrobcov a dodávateľov tepla nie je možné stanoviť referenčnú cenu elektriny alebo energie vyrobenej OZE pri systéme variabilnej a fixnej zložky, čo je príčinou ich nezáujmu o využívanie OZE. Uviedol, že podľa zákona o tepelnej energetike sa zákazník môže odpojiť od centrálneho zdroja tepla ak tento nie je účinný a nevyužíva 50 % OZE, čo je však často v rozpore s územným plánom samosprávy.Rovnako nebol akceptovaný náš návrh, aby bol aj na Slovensku prijatý zákon Lex OZE tak ako v Českej republike, kde je možné inštalovať FVZ s výkonom do 50 kW bez stavebného povolenia a bez byrokracie s distribučnou spoločnosťou.
Po tom, čo o našom návrhu informovali tlačové agentúry, ozvali sa pseudoexperti – analytici, ktorí návrh napadli s tým, „že sa pri zvýšení výkonu FVZ z 10 kW na 50 kW ohrozí energetická prenosová sústava“. Nie je pritom žiadnym problémom presmerovať prebytok vyrobenej elektriny napr. do ohrevu TÚV a pomocou Smart- metra, v hodnote 250,- Eur, obmedziť výkon elektrárne tak, aby sa prebytok nedodával do distribučnej sústavy, čo tzv. expertom a analytikom zrejme nedošlo.
V doplnení k žiadosti zo dňa 23. 11. 2023 sme 21. 2. 2024 uviedli, že v súvislosti s inštaláciou FVZ boli po vyhodnotení maximálnych odoberaných výkonov a ročných spotrieb pomocou webových aplikácii distribučných spoločností, zistené dlhodobo neriešené problémy s predimenzovaním odberných miest. Týmto samosprávy ako aj podnikateľské subjekty prišli radovo o tisíce Eur po niekoľkonásobne zvýšených fixných poplatkoch za rezervovanú kapacitu (resp. veľkosti ističov na odbernom mieste). Fixné poplatky sa zvyšovali niekoľko krát návrhom ÚRSO a v roku 2024 sa opäť zvyšujú. Bližšie podrobnosti v doplnení k žiadosti https://obnovitelnezdroje.eu/pdf/doplnenie.pdf
Vážená pani ministerka,
naším cieľom je konštruktívna spolupráca v prospech slovenských občanov a podnikateľov, ktorí po zrušení podpory regulovaných cien energie od roku 2025 budú čeliť ďalšiemu zvyšovaniu najmä cien zemného plynu a tepla.
Z tohto dôvodu sme si Vás dovolili požiadať, aby v budúcnosti ministerstvo hospodárstva pri tvorbe legislatívy o OZE rokovalo nielen so zástupcami podnikateľských subjektov ale predovšetkým so zástupcami koncových spotrebiteľov, ktorých potreby a oprávnené záujmy zastupujú, ako napr. aj v prípade v súčasnosti účinnej spornej vyhlášky bývalého ministra hospodárstva Karla Hirmana č. 503/2022 Z. z. o rozúčtovaní tepla a TÚV, ktorá hrubo porušila práva tisícky spotrebiteľov na Slovensku. Preto úzko spolupracujeme s OZ Energetický ombudsman, ktoré zastupuje JUDr. Monika Jankovičová, a ktorú navrhujeme prizvať k príprave a návrhom legislatívy o OZE.S pozdravom
František Bednár
podpredseda
Oznámenie pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov poškodených retroaktívnou a diskriminačnou vyhláškou č. 503/2022 Z.z. o pravidlách rozúčtovania nákladov za teplo a teplú vodu
Povinná inštalácia pomerových rozdeľovačov nákladov tepla podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva č. 503/2022 Z.z. prehlbuje energetickú chudobu a zvyšuje náklady, ktoré sú vyššie ako úspory
Návrh ÚRSO na zvýšenie platieb za rezervovanú kapacitu, na objednávku energetických spoločnosti, je ďalšou podpásovkou, ktorá ešte viac zvýši náklady samosprávam, podnikateľom a spotrebiteľom
Tlačová správa 14. 5. 2024
Po pochovaní fotovoltiky zvýšením kľúčového poplatku za prístup do distribučnej sústavy o 233 % chce ÚRSO zvýšiť aj poplatok za rezervovanú kapacitu obdobne ako v roku 2017 čo finančne poškodí všetkých spotrebiteľov, vrátane samospráv, podnikateľov, časti vlastníkov bytových domov a množstva ďalších subjektov.
Na svojej webovej stránke úrad oznamuje, že predložil novelizované cenové vyhlášky na predbežné pripomienkové konanie, ktorých účinnosť predpokladá od 01.07.2024. https://www.urso.gov.sk/urso-nove-cenove-vyhlasky-uradu-prinesu-lacnejsie-ceny-elektriny-plynu-a-tepla-pre-slovenske-domacnosti-a-stabilitu-pre-ostatnych-ucastnikov-trhu/
Okrem iného úradu avizuje zvýšenie platieb za rezervovanú kapacitu, čo má priniesť lacnejšie ceny elektriny a čo znie ako nepodarený vtip, dokonca pre všetkých účastníkov trhu ešte vyššiu transparentnosť regulácie, spravodlivé a nediskriminačne nastavenie a prerozdelenie nákladov a výnosov medzi jednotlivých účastníkov trhu. Uvedená propaganda je na úrovni agitátorov z 50 rokov. Predseda ÚRSO, ktorý sa správa alebo v skutočnosti aj je najlepším lobistom energetických spoločností si musí byť vedomý, že jediným účastníkom trhu, ktorý bude mať z toho prospech v podobe vyššieho zisku budú energetické spoločnosti a to na úkor spotrebiteľov.Obdobne v roku 2017 šéf vtedajšieho úradu Jozef Holienčík zavadzal verejnosť znížením cien elektriny, ktorá ale po zvýšení fixných platieb za rezervovanú kapacitu a veľkosti ističov bola neprimerané navýšená čo viedlo k protestom zástupcov samospráv a podnikateľov a v konečnom dôsledku k odvolaniu predsedu ÚRSO.
Vyhlasovať, že zvýšenie platieb za rezervovanú kapacitu prinesie nižšie ceny elektriny je to isté ako tvrdiť, že zvýšenie DPH zvýši domácu spotrebu a kúpnu silu občanov. Uveriť mu môže len laik, ktorý nevie čo je rezervovaná kapacita.
Rezervovaná kapacita je parameter, ktorá predstavuje okamžitý činný výkon rezervovaný v sieti. v minulosti boli poplatky za veľkosť ističa resp. rezervovanú kapacitu nízke a ich veľkosť ostávala na hodnotách ešte z čias socializmu čo sa prejavilo zvýšenými nákladmi po tom, čo distribučné spoločnosti po dohode s ÚRSO presadili ich zvýšenie.
Ak veľkosť rezervovanej kapacity nikto nesledoval a nevyhodnocoval spotrebu, príliš veľká rezervovaná kapacita znamená, že spotrebiteľ platí aj za to, čo v skutočnosti nevyužíva, čo je problém značnej časti samospráv.
APOZE v zmysle energetickej politiky EÚ participuje na projekte spracovania analýzy a štatistiky nákladov za energie samospráv a podnikateľských subjektov v Slovenskej republike s cieľom ich zníženia. Ako potvrdila analýza údajov poskytnutých samosprávami, zvýšenie fixných platieb od roku 2017 neprinieslo nápravu pretože samosprávy, ktoré vo väčšine prípadov nemajú z finančných dôvodov energetikov, ako potvrdili informácie poskytnuté podľa infozákona, majú na viacerých odberných miestach veľkosti ističov predimenzované ešte z čias socializmu čo nezodpovedá súčasným spotrebám a maximálnym odberom čím prichádzajú o značné finančné prostriedky čo si kompenzujú zvýšením poplatkov za komunálnu odpad a daní.
To, že je to dlhodobo neriešený problém potvrdzuje odpoveď primátorky istého mesta, ktorá na žiadosť o poskytnutie informácie o veľkosti rezervovanej kapacity s odvolaním sa na rozhodnutie Najvyššieho súdu uviedla, že túto informáciu nemôžu sprístupniť, pretože ňou mesto nedisponuje. Údaj o rezervovanej kapacite je pritom uvedený v zmluve o odbere elektriny a na faktúre.
V Poprade dňa 14. 5. 2024 Asociácia na podporu OZE
APOZE: Z platieb za ističe budú profitovať iba distribučné spoločnosti
https://www.teraz.sk/spravy/apozezo-zvyseni-platieb-za/794646-clanok.html
Zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy o 233% je v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore OZE
Otvorený list predsedovi ÚRSO Jozefovi HolienčíkoviTlačová správa 9. 5. 2024
Video rozhovor pre RTVS 15.5.2024Vážený pán predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, po predčasných voľbách Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE) privítala programové vyhlásenie novej vlády, ktorým deklarovala podporu OZE v čase energetickej krízy a zvyšovania poplatkov a dani ťažko skúšanými samosprávami. Viaceré samosprávy a podnikateľské subjekty sa rozhodli v snahe znížiť náklady za energie pre inštaláciu fotovoltických zariadení -lokálnych zdrojov s výrobou elektriny výlučne pre vlastnú spotrebu.
https://index.sme.sk/c/23327727/vyrobcon-zelenej-elektriny-prudko-zdrazel-pristup-do-distribucnej-sustavy.html
S poľutovaním sme preto prijali navrhované zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy tzv. G-komponet o 233%, z 15 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity na 50 % je zjavne v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore OZE čo v konečnom dôsledku predstavuje likvidáciou OZE na Slovensku a ďalšie zaťaženie samospráv a podnikateľského prostredia.
Tento krok ÚRSO považujeme za kontraproduktívny obzvlášť preto, lebo regulačný úrad v čase bývalej vlády v roku 2021 znížil platbu za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov elektriny (G-komponent) o polovicu. Platby výrobcov elektriny za prístup do distribučnej sústavy sa znížili z doterajších 30 % na úroveň 15 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity. Platba za prístup do distribučnej sústavy od roku 2014, vyvolala obrovské množstvo súdnych sporov medzi prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav a výrobcami elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Ako potvrdzujú medializované informácie Ústavný súd nálezom č.k. PL. ÚS 17/2014-132 zo dňa 22. 6. 2016 jednoznačne rozhodol, že právna úprava G-komponentu je protiústavná. Dokonca bola vo veci G-komponentu podaná sťažnosť na Európsku komisiu pre rozpor súčasnej právnej úpravy s právom EÚ, konkrétne s nariadením (EÚ) 2019/943[7] účinným od 1. januára 2020. Sťažovatelia upozorňujú aj na neférové zaobchádzanie, znevýhodnenie voči výrobcom z okolitých krajín, ktorí obdobný poplatok platiť nemusia, či spomaľovanie rozvoja obnoviteľných zdrojov energie v Slovenskej republike, čo je v priamom rozpore s klimatickými cieľmi EÚ.
Návrh ÚRSO považujeme za nesprávny s negatívnym politickým dopadom pre Slovenskú republiku. Poukazujeme pritom aj na rozhodnutie ÚRSO, ktoré od roku 2017 neprimerane niekoľkonásobne zvýšilo ceny fixnej zložky poplatkov za distribúciu elektriny. Po protestoch zástupcov samospráv a podnikateľov vtedajší predseda vlády Róbert Fico v televízii trhal faktúry a následne reagoval Vaším odvolaním z funkcie predsedu.
Zdôvodnenie zvýšenia poplatkov zámerom zníženia predimenzovania veľkosti ističov a rezervovanej kapacity malo byť len zámienkou tohto necitlivého kroku ÚRSO zjavne v prospech distribučných spoločností na úkor spotrebiteľov.
APOZE v zmysle energetickej politiky EÚ participuje na projekte spracovania analýzy a štatistiky nákladov za energie samospráv a podnikateľských subjektov v Slovenskej republike s cieľom ich zníženia. Ako potvrdila analýza údajov poskytnutých samosprávami, zvýšenie fixných platieb od roku 2017 neprinieslo nápravu pretože samosprávy, ktoré vo väčšine prípadov nemajú z finančných dôvodov energetikov, ako potvrdili informácie poskytnuté podľa infozákona, majú na viacerých odberných miestach veľkosti ističov dimenzované ešte z čias socializmu čo nezodpovedá súčasným spotrebám a maximálnym odberom čím prichádzajú o značné finančné prostriedky.
Aj na základe postupu ÚRSO z minulosti máme preto vážne obavy, že ÚRSO pod Vašim vedením neháji záujmy samospráv, podnikateľského sektoru a slovenských občanov ale ekonomické záujmy distribučných spoločností, čo v konečnom dôsledku povedie k poškodeniu dobrého mena Slovenskej republiky.
V Poprade dňa 9. 5. 2024 Asociácia na podporu OZE
On-line rokovanie APOZE a Sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva
Tlačová správa 29. 2. 2024
28 februára sa uskutočnilo on-line rokovanie APOZE s riaditeľom Sekcie energetiky odboru energetickej a surovinovej politiky Ministerstva Hospodárstva Ing. Jurajom Novákom. Zúčastnili sa ho za APOZE, František Bednár a konateľ spoločnosti CEMED, ktorá vyrába a dodáva teplo vo Vranove Ing. Jozef Mihalčin.
APOZE oceňuje konštruktívny prístup Ministerstva hospodárstva a prejavený záujem aj o vypočutie hlasu zdola od ľudí s praktickými skúsenosťami s využitím OZE a potrebu zmeny legislatívy v čase energetickej krízy o čo bývalá vláda nemala záujem.
Hlavnou témou rokovania bola problematika tzv. lokálnych zdrojov (FVZ) podľa § 4 b zákona 309/2009 o podpore OZE s výkonom do 500 kW, teda vyšším ako 10 kW, ktoré sú efektívne na zníženie nákladov hlavne pre samosprávy a podnikateľské subjekty. Pri malých FVZ s výkonom do 10 kW určených hlavne pre domácnosti a malé podniky APOZE neindikovala závažnejšie problémy.
Účastníci rokovania sa zhodli na tom, že proces pripájania FVZ je potrebné zjednodušiť a zrýchliť tak ako je tomu v susednej Českej republike alebo Poľsku.
Zásadným problémom je nesúlad zákona o spotrebnej dani z elektriny so zákonom o energetike, ktorý je príčinou, že colné úrady považujú prevádzkovateľa lokálneho zdroja s výkonom nad 10 kW, ktorý hoci nie je podnikateľom, elektrinu nepredáva ani ju ďalej nedistribuuje a vyrába ju len pre vlastnú spotrebu, za „elektroenergetický podnik“ čo je evidentne v rozpore so zákonom o energetike. Problémom pritom nie je samotná spotrebná daň vo výške 1,32 eur za MWh ale povinnosť vynucovaná pod hrozbou pokút colnými úradmi podávať mesačne daňové priznanie nie len z elektriny vyrobenej FVZ ale namiesto dodávateľa aj za dodanú elektrinu a to dokonca na všetkých odberných miestach bez ohľadu na to, že tam nie je žiadne FVZ. V prípade samospráv so stovkami odberných miest, vrátane verejného osvetlenia, je to zjavne nezmyselná byrokratická šikana, ktorá demotivuje k inštalácii FVZ s výkonom vyšším ako 10 kW alebo vedie k obchádzaniu legislatívy s hrozbou sankcii od finančnej správy.
Na rokovaní bolo prečítané stanovisko Ing. Pavla Šutora HSH Group Košice k problematike spotrebnej dane.
Aktuálne vnímame vlnu organizovaných kontrolných návštev colníkov u našich zákazníkov, ale ich všeobecné povedomie o legislatíve je obmedzené na citáciu zákona o spotrebných daniach. Spotrebná daň je jedna z najprísnejšie kontrolovaných a postihovaných daní a pri iných látkach ako je alkohol alebo palivá je aj veľmi precízne meraná a strážená. Existujú ciachované meracie postupy. U elektriny tomu tak zatiaľ podľa môjho názoru nie je aj keď ide v konečnom dôsledku o rovnakú spotrebnú daň – rovnaký zákon.
Podobný postup colného úradu sme zažili pri iných projektoch, kde sme mali slušnú a ústretovú snahu vykomunikovať detailne problematiku ktorou sa colný úrad zaoberal počas riešenia projektu samotného a odpoveď sme nedostali. Po ukončení celej veci ale následne rovnaký pracovník colného úradu ohlásil dodatočnú kontrolu a udelil vo veci pokutu s komentárom "vy sa učíte a my sa zdokonaľujeme".
František Bednár uviedol, že lokálny zdroj, ktorý nedodáva do distribučnej siete žiadnu elektrinu nemôže byť považovaný za elektroenergetický podnik. Technicky nie je problémom riešenie pomocou Smart-metra v hodnote 250 eur, ktorý obmedzuje výkon FVZ v čase víkendov a sviatkov, kedy v budove nie je vyššia spotreba, tak, že sa do distribučnej siete nedodáva žiadna elektrina. Batériové úložisko predražuje návratnosť investície a je enviromentálnou záťažou. Ďalším riešením je dodávanie prebytku do ohrevu TÚV elektrickou špirálou. Neobstojí preto argument „odborníkov“, ktorí sa vyjadrili k tlačovej správe APOZE zverejnenej TASR, že prijatie zákona LEX OZE v podobe v akej bol prijatý v Českej republike, podľa ktorého sa zvýšil limit pre malé elektrárne na 50 kW, by ohrozilo prevádzku Slovenskej energetickej prenosovej sústavy (SEPS).
Ing. Juraj Novák navrhol ako jedno z riešení zvýšenie limitu pre oslobodenie od spotrebnej dane na 100 kW.
Ing. Jozef Mihalčin navrhol legislatívne opatrenia, ktoré by pri súčasnom znení zákona o tepelnej energetike motivovalo výrobcov a dodávateľov tepla k zavádzaniu OZE, pre ktorých je ako potvrdzuje prax pohodlnejšie reagovať na cenové výkyvy zemného plynu zvyšovaním ceny tepla.
Zdôraznil, že každá energia je najlacnejšia vtedy keď sa nespotrebuje a hlavne keď sa vyrobí na mieste kde sa hneď môže spotrebovať a nie posielať do distribučnej sústavy alebo virtuálnych batérii.
Poukázal na to, že pre výrobcov a dodávateľov tepla nie je možné stanoviť referenčnú cenu elektriny alebo energie vyrobenej OZE pri systéme variabilnej a fixnej zložky, čo je príčinou ich nezáujmu o využívanie OZE. Zavádzanie OZE je výhodné len pre spotrebiteľa. Uviedol, že podľa zákona o tepelnej energetike sa zákazník môže odpojiť od centrálneho zdroja tepla ak tento nie je účinný a nevyužíva 50 % OZE. Z tohto dôvodu je aktuálne prepojenie CZT s OZE tak, aby to bolo výhodné pre spotrebiteľov a aj pre výrobcov a dodávateľov tepla. Ideálne je preto využívanie odovzdávacích staníc (OST) a ich kombinácia s OZE priamo na bytových domoch, ktoré by spravoval dodávateľ a výrobca tepla.
Navrhol spoločné efektívne zdieľanie prebytočnej energie vyrobenej OZE z jednej kotolne do druhej čo v súčasnosti nerieši legislatíva.
Zdieľanie energie by bolo výhodné aj v prípade samospráv, ktoré sú zriaďovateľmi škôl v čase kedy sú tieto zatvorené z dôvodu prázdnin a nevyužívajú solárnu energiu.
Uviedol, že problémom samospráv je absencia energetikov s odbornou praxou a neriešené predimenzované odberné miesta so zbytočne vysokými fixnými poplatkami, čo by sa mohlo riešiť vytvorením pozície energetika na okresných úradoch.
František Bednár uviedol, že APOZE ponúka samosprávam po poskytnutí prístupových údajov k zdieľaným údajom na webe distribučných spoločností analýzu odberných miesť s návrhom na zníženie fixných poplatkov a možnosť vyhodnocovanie spotreby, čo by pre samosprávy, ktoré sú v zlom finančnom stave, nepredstavovalo finančné zaťaženie.
Ako najefektívnejší spôsob ako zmeniť koncepciu tepelného hospodárstva a obmedzovanie zemného plynu navrhol, aby štát s využitím eurofondov podporil projekty zhodnocovania komunálneho odpadu tzv. ZEVO, ktoré vedia vyrábať teplo niekoľkokrát lacnejšie ako klasické kotolne. Na Slovensku sú len dva, pričom len v centre Viedne sú štyri. Alternatívou sú aj projekty CEBZ spoločnosti SPP a Brantner.
APOZE oceňuje konštruktívny priebeh rokovania a verí, že naše podnety sa v konečnej podobe premietnu aj do pripravovaných legislatívnych zmien v prospech využitia OZE.
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE) navrhuje vláde namiesto represie colných úradov zmenu legislatívy vrátane zmeny zákona o verejnom obstarávaní
Tlačová správa 21. 2. 2024
APOZE sa dlhodobo snaží o zrušenie absurdnej povinnosti mesačného podávanie daňových priznaní v prípade fotovoltických zariadení (FVZ)- lokálnych zdrojov nad 10 kW vynucovanej pod hrozbou pokút colnými úradmi. Vrcholom tejto bizarnosti je, že spotrebná daň sa musí zaplatiť nielen z elektriny vyrobenej FVZ ale namiesto dodávateľa aj za dodanú elektrinu a to dokonca na všetkých odberných miestach bez ohľadu na to, že tam nie je žiadne FVZ. V prípade samospráv so stovkami odberných miest, vrátene verejného osvetlenia, je to zjavne nezmyselná byrokratická šikana!
V rozpore s vyjadrením ministerstva financií bývalej vlády, podľa ktorej nebol doposiaľ indikovaný problém so spotrebnou daňou z elektriny, colné úrady začali daňové konania vo veci nesplnenia povinnosti ohlásenia prevádzky lokálneho zdroja na výrobu elektriny s výkonom nad 10 kW.
Colné úrady v rozpore so zákonom č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe začali daňové úniky na spotrebnej dani z elektriny riešiť až po upozornení na to, že v nimi vedenej evidencii sa nachádzajú len tie subjekty, ktoré prevádzku výrobu elektrinu registrovali na ÚRSO. Časť z nich si však túto povinnosť nesplnila, resp. bola nútená inštalovať len neefektívne FVZ s výkonom do 10 kW čo potvrdzuje skutočnosť, že mesto Poprad bolo k mesiacu jún 2023 jediným mestom evidovaným ako výrobca elektriny na Slovensku. Jediným relevantným spôsobom ako zistiť skutočný počet FVZ s výkonom nad 10 kW sú údaje distribučných spoločností, bez súhlasu ktorých nie je možné pripojiť FVZ do distribučnej siete.
Z uvedeného je zrejme, že tzv. podpora OZE je v porovnaní so susednými štátmi na Slovensku stále len v rovine sci-fi.
APOZE podala ministerstvu hospodárstva a financií doplnenie k žiadosti o novelu zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov, zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike a odstránenie nesúladu zákona č. 607/2009 Z.z. o spotrebnej dani (z elektriny) so zákonom č. 251/2012 Z.z. Žiadosť je uverejnená na webovej stránke APOZE https://obnovitelnezdroje.eu/aktuality.htmlV súvislosti s podanou žiadosťou APOZE navrhla zapracovať do pripravovanej novely zákona o verejnom obstarávaní zrušenie povinnosti pre samosprávy verejne obstarávať dodávateľa elektriny. Pri porovnaní faktúr za dodanú elektrinu APOZE zistila závažný problém, ktorým je systém verejného obstarávania nanútený samosprávam pri výbere dodávateľa elektriny za údajne najnižšiu cenu. Táto cena je v skutočnosti v niektorých prípadoch aj o 15-30 % vyššia ako pri výbere dodávateľa bez verejnej súťaže. Reálna koncová cena elektriny sa vypočíta jednoduchým prepočtom ak sa podelia celkové náklady z faktúry v eur s DPH počtom spotrebovaných kWh. Porovnanie ceny elektriny je dostupné na webovej stránke https://www.vyhodnaenergia.sk/ Súčasný systém verejného obstarávanie je v rozpore s legislatívou EÚ a ochranou práv spotrebiteľa. APOZE navrhuje zmeniť túto scestnú legislatívu, ktorá finančne poškodzuje samosprávy.
V súvislosti s inštaláciou fotovoltických zariadení (FVZ) boli po vyhodnotení maximálnych odoberaných výkonov a ročných spotrieb pomocou webových aplikácii distribučných spoločností, (na Východnom Slovensku je to https://www.vsds.sk/) zistené dlhodobo neriešené problémy s predimenzovaním odberných miest. Týmto samosprávy a podnikateľské subjekty prišli po niekoľkonásobne zvýšených poplatkoch za ističe v niektorých prípadoch rádovo o tisíce eur. Od roku 2009 ako potvrdzuje článok https://hnonline.sk/prakticke-hn/261555-bytove-domy-platia-ako-male-podniky, distribučné spoločnosti zvýšili stále platby za istič, čo finančne zaťažilo najmä spotrebiteľov, ktorí majú malé spotreby na veľkých ističoch. Zmenou fixných taríf sa im niekoľkonásobne zvýšili platby. Fixné poplatky sa zvyšovali niekoľko krát, naposledy návrhom na trojnásobne zvýšenie od 1. 1. 2017.
APOZE navrhla preto zástupcom samospráv a podnikateľským subjektom, ktoré kvôli mzdovým nákladom nemajú energetika ponuku analýzy odberových miest a možnosť vyhodnocovania dodávky a výroby elektriny na dohodnutej periodickej báze.
V súvislosti s navrhovanými legislatívnymi zmenami sa pripravuje rokovanie APOZE s pracovníkmi sekcie energetiky Ministerstva hospodárst
Doplnenie k žiadosti o novelu zákonov zo dňa 23. 11. 2023 s ponukou samosprávam
APOZE chce zrušiť samosprávam verejne obstarávať dodávateľa elektriny
https://www.teraz.sk/najnovsie/apoze-chce-zrusit-povinnost-samospr/776272-clanok.html
Oznámenie o zverejnení Výzvy č. 72/PRV/2023 pre podopatrenie 4.1 - Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov
Komisia kritizuje Slovensko za energetickú stratégiu
Na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie namiesto nekompetencie konečne zavial vietor pragmatizmu a racionality
Žiadosť o podanie návrhu novely zákona č. 657/2004 Z. z. Zákon o tepelnej energetike a vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 503/2022 Z.z. z 19. decembra 2022
Hirmanova vyhláška č. 503/2022 neprináša spravodlivejšie rozúčtovanie nákladov za teplo ale naopak prehlbuje energetickú chudobu!
Žiadosť o podanie vládneho návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona č. 251/2012 Z. z. Zákon o energetike a odstránenie nesúladu zákona č. 607/2009 Z.z. o spotrebnej dani (z elektriny) so zákonom č. 251/2012 Z.z. Zákon o energetike.
https://www.teraz.sk/
APOZE žiada novelizovať niektoré energetické zákony
https://hnonline.sk/y
Legislatíva nereaguje na energetickú krízu. Podporovatelia obnoviteľných zdrojov žiadajú zmeny
https://www.energia.sk
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie chce zmenu energetických zákonov
PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY
ENERGETICKÁ POLITIKA
Asociácia: Pripájanie fotovoltických elektrární by sa malo zjednodušiť
https://www.teraz.sk/spravy/asociacia-pripajanie-fotovoltickych/752428-clanok.html
Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava
premier@vlada.gov.sk
Návrh k programovému vyhláseniu vlády
V súvislosti s pripravovaným programovým vyhlásením vlády si Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie dovoľuje požiadať, aby bol zapracovaný do programového vyhlásenia záväzok vlády zlepšiť legislatívny proces a zjednodušiť proces zapájania fotovoltaických elektrárni v čase energetickej krízy. Máme za to, že v Českej republike po zásadnej zmene zákona o energetike tzv. LEX OZE I, ktorá zvýšila limity pre malé elektrárne až do výkonu 50kW tento proces funguje a preto by bolo vhodné sa inšpirovať Českou republikou pre urýchlenie veci. Sme presvedčení, že by to prispelo ku konsolidácii predošlou vládou rozvrátených verejných financií pretože každá energia vyrobená obnoviteľnými zdrojmi nemusí byť dotovaná regulovanými cenami zo štátneho rozpočtu.
Nami pripravované návrhy novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov a zákona o energetike, vrátene zákona o spotrebnej dani z elektriny sú uverejnené na našej webovej
https://obnovitelnezdroje.eu/aktuality.htmlAsociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
S úctou
JUDr. Vladimír Gürtler- predseda František Bednár-podpredsedaPoprad 4. 11. 2023 Návrh k programovému vyhláseniu Pripravovaná žiadosť o podanie návrhu novely
Rádiožurnál 30. 10. 2023 Audio
Po novom si členské štáty musia podľa smernice Európskej únie o energii z obnoviteľných zdrojov stanoviť cieľ, koľko elektriny vyrobia z obnoviteľných zdrojov umiestnených na budovách alebo pri nich jednou z možností výroby energie je aj premena nerecyklovateľného komunálneho odpadu na elektrinu aj teplo. Slovensko vo využívaní lacného tepla z odpadu zaostáva, hoci je to podľa odborníkov jeden z najlacnejších a zároveň najdostupnejších zdrojov energie.
Zväz stavebných podnikateľov Slovenska sa na túto výzvu v predstihu pripravoval v rámci projektu zelenej dohody pre budovy pripravil konkrétne opatrenia na zvýšenie investícií spotrebiteľov do obnoviteľnej energie a tiež na zvýšenie spotreby vlastnej produkovanej energie v budovách, približuje prezident zväzu Pavol kováčik. “To sú predovšetkým, upraviť limity na výkon inštalovaných solárnych zdrojov na budovách, potom uvoľniť obmedzenia pripojení takýchto solárnych zdrojov do siete”. Považuje za kľúčové, aby sa skrátili povoľovacie konania pre nové projekty.
Analytik portálu energie pre vás Jozef Badida konštatuje, že smernica je konkrétna a presne určuje, kde a ako musíme využívať obnoviteľné zdroje. Napríklad priemysel, doprava, takisto vykurovanie, takže všade tam bude potrebné jednoducho premietnuť tento cieľ aj do slovenskej legislatívy a určiť aj nejaké čiastkové ciele pre Slovensko.
Jeden z najlacnejších a zároveň najdostupnejších zdrojov energie je nerecyklovateľny odpad, vysvetľuje analytička WOOD & Company Ella Sadovská.
Priemerne veľké zariadenia na energetické využitie odpadu, takzvané Zevo, dokáže ročne vyrobiť lacné teplo až pre 5000 domácností. Energetické zhodnocovanie odpadov zároveň ekonomiku odbremeňuje od neekologického skládkovania. Tieto zariadenia sú súčasťou infraštruktúry odpadového hospodárstva vo všetkých vyspelých krajinách únie, ktoré obmedzili skládkovanie na minimum. Najviac ich majú vo Francúzsku a Nemecku.
Analytik Jozef Badida dodáva, že energiu vieme vyrobiť aj z kuchynského odpadu. Biologicky odpad z našich domácností, ale aj reštaurácie je naozaj veľmi zaujímavý artikel do budúcna, ktorý vieme práve využiť napríklad na výrobu biometánu a tým pádom si vieme pomôcť napĺňať i našich cieľov. Smernica o energiách z obnoviteľných zdrojov platí od októbra a jednotlivé členské štáty budú mať na jej prenos do vnútroštátneho práva 18 mesiacov.
RTVS
Nová výzva na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z OZE a podporu zvyšovania flexibility elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE 23. 10. 2023
Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) zverejnilo výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a na podporu zvyšovania flexibility elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE - batériové systémy.
Kód výzvy a prílohy PDF - Komponent 1 OZE 01I01-26-V06
Výzva bude vyhlásená 3 mesiace (do 15. januára 2024) a je určená pre fyzické alebo právnické osoby podľa § 2 ods. 2 písm. a) až c) Obchodného zákonníka.
Podporené môžu byť nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE s celkovým inštalovaným výkonom minimálne 0,5 MW (500 kW) a maximálne 5 MW.
Maximálna výška podpory na projekt, predmetom ktorého je výlučne nové zariadenie na výrobu elektriny z OZE je 2,5 mil. eur.
Maximálna výška podpory na projekt, predmetom ktorého je okrem nového zariadenia na výrobu elektriny z OZE aj batériový systém je 5 mil. eur.
Výzva: Podpora zariadení na výrobu elektriny zo slnečnej energie 4. 10. 2023
Kód výzvy: PSK-MIRRI-004-2023-DV-FST
Miesto realizácie: Košický kraj, Trenčiansky kraj
Nový podpredseda Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie
Končiaca úradnícka vláda pseudoodborníkov odignorovala žiadosť Asociácie na podporu OZE o odstránenie scestnej aplikácie zákona o spotrebnej dani z elektriny
Nikto z predstaviteľov tzv. pravicovej vlády po voľbách v roku 2020 nemal záujem o odstránenie bizarnej legislatívy, ktorá je v rozpore s podporou zavádzania obnoviteľných zdrojov v čase energetickej krízy. Slovensko tak oproti našim susedným štátom ostáva naďalej odstrašujúcim príkladom sabotovania tzv. zelenej politiky EÚ legislatívou a byrokratickými postupmi hraničiacimi s bizarnosťou, ktoré nereagujú na súčasný vývoj v energetike, z negatívnymi dopadmi na ťažko skúšané samosprávy a prehlbujúca sa energetickú chudobu slovenských občanov
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
Odpoveď ministerstva financií Odorovej vlády, na žiadosť o vyjadrenie k povinnosti mesačne vypočítavať spotrebnú daň z elektriny spornou aplikáciou zákona č. 609/2007 Z.z. aj na tých odberných miestach kde nie je dodávaná elektrina vyrobená fotovoltickým zariadením čo je evidentne v rozpore so zákonom č. 309/2001 Z.z o podpore obnoviteľných zdrojov energie, možno po voľbách, ktoré poslali vládu chaosu na politické smetisko označiť už len za trápne gesto a prejav arogancie.
Chceli by sme preto veriť, že nová vláda ukončí obdobie arogantnej a trestuhodnej nekompetentnosti a splní sa vyhlásenie podpredsedu Smeru-SD Richarda Takáča, ktorý uviedol, že v prípade, že strana SMER – SSD bude súčasťou novej vlády po voľbách 30. septembra, spraví všetky kroky k tomu, aby sa zrušili všetky nezmyselné opatrenia. Každé vládne rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje život v regiónoch, musí prejsť odbornou debatou, diskusiou s tými, ktorých sa priamo dotýka.
Pre objasnenie problematiky zverejňujeme žiadosť spolu s odpoveďou MF SR
Źiadosť z 15.9.2023 Odpoveď MF SR z 2.10.2023 Źiadosť z 15.5.2023 Źiadosť z 21.6.2023 Odpoveď Colný úrad Nitra
Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 465/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny v znení neskorších predpisov
Dátum účinnosti: 21. 10. 2023