PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY
ENERGETICKÁ POLITIKA
Dobre fungujúca oblasť energetiky je základným predpokladom pre životaschopnosť a konkurencieschopnosť národného hospodárstva. Vláda jednoznačne deklaruje, že budúcnosť rozvoja energetickej politiky Slovenska vidí v podpore a rozvoji súčasného energetického mixu postavenom na jadrovom zdroji a obnoviteľných zdrojoch. Vláda zároveň deklaruje podporu nezastupiteľnej úlohy zemného plynu ako dôležitého energetického nosiča umožňujúceho tranzíciu smerom k nízkouhlíkovému hospodárstvu. V tomto kontexte vníma potrebu zabezpečenia diverzifikácie prepravných trás, s podporou partnerov na medzinárodnej úrovni a s dôrazom na rozvoj a spoluprácu pri výstavbe LNG terminálov.
Vláda považuje za nevyhnutné posilniť úlohu štátu v strategických energetických podnikoch a v podnikoch, ktoré sú súčasťou kritickej infraštruktúry tak, aby bolo možné efektívne a operatívne tlmiť negatívne vplyvy energetickej nestability na domácnosti, zamestnávateľov a verejnú infraštruktúru.
Vážnym problémom je predpokladaný nedostatok dostupných zdrojov energie za prijateľné ceny spojený s globálnym otepľovaním. Najlacnejším spôsobom riešenia nedostatku energie je zlepšenie využívania energie – zvýšenie energetickej efektívnosti. Tento prístup paralelne prispieva aj k znižovaniu skleníkových emisií. Pre vládu je preto prioritou zvyšovanie energetickej efektívnosti a energetických úspor, a preto sa zameria na podporu a implementáciu najmodernejších spôsobov manažovania a riadenia spotreby energií v domácnostiach a u zamestnávateľov a pozornosť bude venovať aj energetickej efektívnosti budov a spotrebičov.
Nevyhnutným krokom je zefektívnenie činnosti národného energetického regulátora. Za uvedeným účelom vláda vytvorí personálne, materiálne, organizačné a legislatívno-právne predpoklady pre revitalizáciu jeho činnosti. Riadny výkon regulačných činností musí mať prednosť pred sanovaním dopadov. Je nevyhnutná súčinnosť medzi nástrojmi energetickej cenovej regulácie a energetickej inšpekcie zameranej na vytvorenie efektívneho kontrolného mechanizmu v energetike, vrátane potierania špekulatívneho zdražovania energií, predchádzania možností zneužívania kompenzačných cenových mechanizmov a pod. Rovnako je nevyhnutný aj návrat k medzinárodnej spolupráci, podporujúcej autoritu energetických regulátorov, vrátane potierania cezhraničných špekulatívnych obchodov s energiami. Veľký význam má obnova spolupráce energetických regulátorov štátov V4.
V oblasti energetiky sa preto vláda rámcovo sústredí na:
- Bezpečnosť a odolnosť vďaka diverzifikácii prepravných trás a zdrojov.
- Udržateľnú cenovú dostupnosť pri zachovaní konkurencieschopnosti podnikateľského prostredia v tomto sektore.
- Efektívnosť pri podpore moderných riešení v oblasti spotreby a environmentálnych inovácií.
- Posilnenie exportných a importných možností Slovenskej republiky výstavbou nových cezhraničných prepojení (interkonektorov) v oblasti elektroenergetiky, a to najmä smerom na Ukrajinu a v oblasti plynárenstva rozvíjaním možností prepojenia na iné diverzifikované zdroje plynu.
- Súlad s požiadavkami udržateľnosti a klimatickej zmeny, najmä zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu a urýchliť transformáciu národného hospodárstva na nízkouhlíkové hospodárstvo vrátane využívania vodíka a vodíkových technológií podľa platnej Národnej vodíkovej stratégie a jej Akčného plánu do roku 2026.
Krátkodobé priority
Prvoradým cieľom energetickej politiky je zabezpečiť cenovo udržateľné, stabilné, predvídateľné a dostupné dodávky všetkých druhov energie pre domácnosti, hospodárstvo a verejný sektor. Prebiehajúca energetická kríza však ovplyvňuje súčasný energetický komfort domácností, udržateľnosť poskytovania verejných služieb zo strany územných samospráv a aktuálnu konkurencieschopnosť zamestnávateľov na európskom a svetovom trhu. Preto vláda Slovenskej republiky:
- Uplatní komplexný a efektívny systém kompenzácií cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla pre domácnosti a ostatných zraniteľných odberateľov.
- Pristúpi k jednoznačnej legislatívnej úprave energeticky zraniteľných odberateľov za účelom osobitnej a adresnej pomoci pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a podnikov.
- Využije všetky dostupné a efektívne nástroje pre zníženie poplatkov, ktoré vstupujú do koncových cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla.
- Zavedie mechanizmy zabraňujúce nedostatku elektriny na území Slovenskej republiky pri dostatku výrobných kapacít na území Slovenska. Povinný výkupca (štátny) zabezpečí dostatok elektriny na území Slovenskej republiky za dostupné ceny v požadovanej kvalite.
- Vytvorí podmienky pre intenzívne využívanie dynamických taríf a riadenia na strane spotreby.
- Bezodkladne zabezpečí, aby finančné prostriedky Environmentálneho fondu, minimálne vo výške 20 % a Modernizačného fondu, boli v maximálnej možnej miere použité na podporu zvyšovania energetickej efektívnosti a na podporu realizácie dekarbonizačných investícií pre priemyselné podniky a ostatných zamestnávateľov.
Vláda si taktiež uvedomuje, že Slovensko je jednou z najplynofikovanejších krajín v Európe, a preto bude:
- Pokračovať v úsilí diverzifikácie zdrojov a prepravných trás zemného plynu, ako aj dopravných ciest prostredníctvom stabilných obchodných partnerov a primeraného využitia existujúceho dlhodobého kontraktu. V tejto súvislosti je potrebné pripraviť sa na možné prerušenia prepravy plynu cez ukrajinské územie, čo predstavuje reálnu hrozbu v blízkej budúcnosti. Reálnym sa javí realizácia projektu Solidarity Ring a projektu Eastring.
- Podporovať energetické spoločnosti pri využívaní efektívnych nástrojov pre stabilizáciu cien a dodávok zemného plynu.
- Motivovať-Motivovať domácnosti a podniky k efektívnej spotrebe. k zásadnému zlepšeniu v oblasti nevyužitých plynových pripojení domácností a obcí, a tým zlepšovať kvalitu ovzdušia v obciach.
Strednodobé priority
Vláda vníma, že naplnenie klimatických záväzkov Slovenska dominantne závisí od zvyšovania efektívnosti individuálnych systémov výroby tepla a dekarbonizácie systémov centrálneho zásobovania teplom, využívanie geotermálneho potenciálu, zmysluplného nasadzovania tepelných čerpadiel.
V oblasti zvyšovania efektívnosti individuálnych systémov výroby tepla si vláda kladie za cieľ vytvoriť podmienky pre zvýšenie dostupnosti, zjednodušenie a zásadné rozšírenie možností podpory komplexnej obnovy rodinných domov pre nízkopríjmové domácnosti. V oblasti dekarbonizácie systémov centrálneho zásobovania teplom vláda podporí kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie s integrovaním obnoviteľných zdrojov energie so zvýšením využitia odpadového tepla. V tejto súvislosti vláda taktiež prijme také opatrenia, aby akcelerovala energetické a nízkoemisné využitie odpadov – ako potencionálnej suroviny aj pre výrobu elektriny a tepla a jej distribúcie pre odberateľov.Vláda taktiež vníma potrebu, v spolupráci s dotknutými organizáciami pôsobiacimi na Slovensku, aktualizácie pravidiel zavádzania dopravy s alternatívnym pohonom a nových impulzov pre rozvoj elektromobility. Dôraz bude kladený na rozvoj infraštruktúry, legislatívy a zjednodušenie súvisiacich procesov. Vláda deklaruje zásadnú podporu výskumu a vývoja batérií s cieľom podporiť rozvoj elektrifikovanej dopravy. Vláda bude podporovať aj výskum a vývoj nových komponentov vhodných pre moderné energeticky úsporné nabíjacie systémy.
Pre podporu implementácie predmetných riešení strednodobých priorít vláda vyvinie úsilie pre:
- Rozširovanie domácich produkčných a servisných kapacít na výstavbu a prevádzku nových energetických zdrojov.
- Zvýšenie kapacít stredoškolských a vysokoškolských technických odborov, vrátane rozšírenia kapacít pre potrebné rekvalifikácie, vrátane vytvorenia podmienok pre návrat kvalifikovaných občanov pôsobiacich v zahraničí do podnikateľských subjektov pôsobiacich v Slovenskej republike.
- Posilnenie regionálnej spolupráce a výmenu informácií a dát v strategických hospodárskych oblastiach na úrovni krajín V4 a s ostatnými krajinami Európskej únie.
- Zefektívnenie administratívnych a povoľovacích procesov (najmä procesu EIA a stavebného konania) v prípadoch odôvodneného strategického hospodárskeho záujmu.
Dlhodobé priority
Zámerom vlády je čo najdlhšie, s ohľadom na jadrovú bezpečnosť, využívať existujúce zdroje s ich ďalším rozvojom, preto si je vláda vedomá, že aj napriek jednoznačnému záväzku zvyšovať mieru energetických úspor v horizonte 25 až 30 rokov zásadne vzrastie spotreba elektrickej energie, a preto vytvorí podmienky pre:
- dostavbu štvrtého bloku Atómovej elektrárne v lokalite Mochovce,
- prípravu výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice,
- hľadanie možností diverzifikácie dodávok jadrového paliva s dôrazom na optimalizáciu nákladov na výrobu elektrickej energie a zvýšenie spoľahlivosti bezpečnosti prevádzky jadrových elektrární,
- rozvoj systému nakladania s vyhoreným jadrovým palivom, – posilnenie výskumu, vývoja a medzinárodnej spolupráce v oblasti využitia malých modulárnych reaktorov na Slovensku spolu s identifikovaním vhodných pilotných projektov na území Slovenska,
- prípravu výstavby nových regulovateľných točivých zdrojov na výrobu elektriny a efektívne využívanie existujúcich na využitie ich kompenzačného potenciálu pre zabezpečenie bezpečnosti a stability elektrizačnej sústavy,
- vytváranie podmienok pre výstavbu obnoviteľných zdrojov (najmä fotovoltika a veterné elektrárne) pri zohľadnení potenciálu a reálnych možností Slovenskej republiky v súlade s finančnými nástrojmi Európskej únie, vrátane Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, s dôrazom na využitie hnedých priemyselných parkov (brownfieldov) a strešných plôch, hlavne v ucelených parkoch s cieľom pozitívneho dopadu na zníženie cien elektriny,
- preskúmanie možností a podporu výroby elektrickej energie a tepla z geotermálnych zdrojov, z energetického spracovania odpadov nízkoemisnými technológiami (napr. plazmové technológie a pod.),
- výstavbu uskladňovacích zariadení, zhodnotenie potenciálu výstavby prečerpávacích vodných elektrární vrátane akumulácie do vodíka pre lepšiu integráciu nestabilných obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy s dôrazom na minimalizáciu dopadu na cenu elektriny pre všetkých odberateľov,
- modernizáciu existujúcich vodných elektrární, a to predovšetkým vodných elektrární, ktoré sú súčasťou Vážskej kaskády,
- rozvoj a posilnenie elektrizačnej prenosovej sústavy, vedení a distribučných sústav v hlavných uzlových bodoch,
- zefektívnenie administratívnych procesov v oblasti zapájania nových zdrojov do elektrizačnej sústavy,
- maximalizáciu využívania inteligentných prvkov a technológií pri riadení distribučných a prenosových sústav (smart grids, smart metering, kreditných meracích systémov a pod.),
- aktívne využívanie veľkých dát na analýzu, predikciu a zdieľanie dôležitých trhových signálov a podporu cezhraničnej spolupráce a spoločných projektov v rozvoji energetických projektov s využitím rozvojových cezhraničných európskych podporných finančných mechanizmov,
- trvalé vytváranie podmienok pre využívanie vodíka v ťažkej doprave a priemysle s dôrazom na ekonomickú návratnosť a pozitívny dopad na ceny energií.
Asociácia: Pripájanie fotovoltických elektrární by sa malo zjednodušiť
https://www.teraz.sk/spravy/asociacia-pripajanie-fotovoltickych/752428-clanok.html
Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava
premier@vlada.gov.sk
Návrh k programovému vyhláseniu vlády
V súvislosti s pripravovaným programovým vyhlásením vlády si Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie dovoľuje požiadať, aby bol zapracovaný do programového vyhlásenia záväzok vlády zlepšiť legislatívny proces a zjednodušiť proces zapájania fotovoltaických elektrárni v čase energetickej krízy. Máme za to, že v Českej republike po zásadnej zmene zákona o energetike tzv. LEX OZE I, ktorá zvýšila limity pre malé elektrárne až do výkonu 50kW tento proces funguje a preto by bolo vhodné sa inšpirovať Českou republikou pre urýchlenie veci. Sme presvedčení, že by to prispelo ku konsolidácii predošlou vládou rozvrátených verejných financií pretože každá energia vyrobená obnoviteľnými zdrojmi nemusí byť dotovaná regulovanými cenami zo štátneho rozpočtu.
Nami pripravované návrhy novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov a zákona o energetike, vrátene zákona o spotrebnej dani z elektriny sú uverejnené na našej webovej
https://obnovitelnezdroje.eu/aktuality.htmlAsociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
S úctou
JUDr. Vladimír Gürtler- predseda František Bednár-podpredsedaPoprad 4. 11. 2023 Návrh k programovému vyhláseniu Pripravovaná žiadosť o podanie návrhu novely
Ministerstvo hospodárstva SR
Mlynské nivy 44/a
827 15 Bratislava 212Pripravovaná žiadosť o podanie vládneho návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákona č. 251/2012 Z.z. Zákon o energetike
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie predkladá Ministerstvu hospodárstva SR žiadosť o podanie vládneho návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov vlády, ktorý adekvátne nereaguje na energetickú krízu, enormnú záťaž podnikateľského prostredia, samospráv a občanov Slovenskej republiky ohrozených energetickou chudobou.
Po voľbách v roku 2020 bývalé vlády napriek viacerým žiadosťou nemali záujem o prijatie opatrení na zmenu legislatívy, ktorá nezodpovedá súčasnej situácii a je v rozpore so štandardmi EÚ a legislatívou susedných štátov Poľskom a Českou republikou, ktoré Slovensko predbehli v efektívnom využívaní obnoviteľných zdrojov energie ako aj v čerpaní eurofondov.Sme presvedčení, že podobne ako v Českej republike dňa 11. 1. 2023 prijatá revolučná novela energetického zákona tzv. LEX OZE I., ktorá zásadne zmenila zákon č. 458/2000 Sb., obdobná novela na Slovensku by bola určite politicky významným krokom s medzinárodným dosahom a kladným prijatím inštitúciami EÚ v zmysle stratégie tzv. zelenej politiky, v kontexte s programovým vyhlásením vlády.
Keďže podpredseda Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie je poradcom primátora mesta Poprad pre využitie obnoviteľných zdrojov, negatívne skúsenosti z praxe potvrdzujú, že schvaľovací proces pripojenia lokálneho zdroje kvôli neúnosnej byrokratickej záťaži trvá mesiace pričom inštalácia fotovotaického zariadenia (FVZ) trvá len niekoľko dní a FVZ by mohli znižovať náklady na energie tak ako je tomu v Českej republike, Poľsku a ďalších štátoch kde proces realizácie FVZ trvá dva až tri týždne.
I.
Z týchto dôvodov navrhujeme novelu zákona č. 309/2009 Z.z. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov, minimálne v rozsahu v akom bol novelizovaný zákon v Českej republike kde novela v súlade so stratégiou EÚ uľahčuje výstavbu obnoviteľných zdrojov energie, pretože umožňuje prevádzku obnoviteľných zdrojov energie s inštalovaným výkonom do 50 kW bez licencie od Energetického úradu. Novela prináša aj zmenu stavebného zákona, ktorá stanovuje, že pre malé obnoviteľné zdroje do rovnakého limitu nie je vyžadované rozhodnutie o umiestnení stavby ani územný súhlas. Pokiaľ ide o súčasť stavby, ktorá nezasahuje do nosných konštrukcií stavby a nemení sa spôsob užívania stavby, tak nebude potrebné stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu. Novela novo radí inštalácie s výkonom nad 1 MW medzi stavby verejného záujmu.
Ustanovenie § 4 a zákona č. 309/2009 Z.z. podľa ktorého sa za malý zdroj v Slovenskej republike považuje zariadenie s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW už preto nezodpovedá súčasnej dobe v čase energetickej krízy. Preto je potrebné tak ako v Českej republike zvýšiť tento limit za podmienok ako ich špecifikuje český zákon LEX OZE I.II.
Veľkým problémom, ktorý komplikuje, brzdí a enormne predražuje proces pripojenia FVZ a je v rozpore so stratégiou zelenej politiky EÚ je, že lokálne zdroje s výkonom nad 100 kW vrátane 100 kW majú na Slovensku ešte ďalšie špecifické podmienky.
Pri ich realizácii sa totiž vyžaduje pripojenie na Integrovaný systém (IS) distribučnej spoločnosti tzv. dispečing a elektromer s diaľkovým odpočtom. Realizáciu FVZ s pripojením na IS s odpočtom merania a možnosťou diaľkovo vypnúť FVZ, podľa súčasných predpisov môžu na Slovensku údajne prevádzať len tri autorizované firmy a v praxi to znamená predraženia projektu FVZ údajne až o 40 000 eur.
Keďže výkon FVZ sa posudzuje podľa súčtu výkonu striedačov a nie podľa výkonu fotovoltických panelov, zhotovitelia v snahe vyhnúť sa tejto povinnosti sú nútení namiesto štandardne vyrobeného striedača 100 kW použiť dva striedače, jeden s výkonom 50 kW a druhý pre menší výkon ako 50kW, čím sa projekt zbytočne predraží o cenu dvoch striedačov.
Paradoxne sa diaľkový odpočet merania s možnosťou vypnutia FVZ dá s minimálnymi nákladmi vo výške max. 400 eur realizovať trojfázovým smart-elektromerom s wifi spínačom a webovou aplikáciou Tuya, tak ako je na FVZ s výkonom 30 kW na mestskom úrade v Poprade, kde je diaľkový odpočet s možnosťou vypnutia hoci sa to vyžaduje len pri FVZ s výkonom 100 kW a viac.
Asociácia na podporu OZE preto navrhuje, aby pri FVZ s výkonom do 500 kW postačovalo ak prevádzkovateľ poskytne distribučnej spoločnosti prístupové údaje k webovej aplikácii s podporu pre mobilné telefóny, čo plní ten istý účel ako pripojenie do IS distribučnej spoločnosti a neúnosne nenavyšuje finančné náklady na FVZ.III.
Navrhujeme, v súčinnosti s Ministrom financií SR novelu zákona č. 607/2009 Z.z. o spotrebnej dani - odstránenie arbitrárneho výkladu zákona o spotrebnej dani colnými úradmi, podľa ktorého prevádzkovatelia lokálnych zdrojov s výrobou elektriny pre vlastnú spotrebu s výkonom vyšším ako 10 kW, ktorí hoci nevyrábajú elektriny na účel ďalšieho predaja elektriny a nemajú k tomu ani oprávnenie ani živnosť, majú povinnosť mesačného podávania daňového priznania zo všetkých odberných miest bez ohľadu na to či sa tam nachádza fotovoltaické zariadenie uvedené vlády odignorovali, hoci jezákon o spotrebnej dani z elektriny preukázateľne v nesúlade so zákonom o energetike. V prípade samospráv so stovkami odberných miest vrátene verejného osvetlenia to predstavuje neúnosnú administratívny záťaž a ďalšími nákladmi.
Postupom Finančnej správy SR vo veci spotrebnej dane z výroby elektriny FVZ s výkonom nad 10 kW dochádza k porušovaniu ustanovenia § 3, písm. b), bod 5) zákona o energetike č. 251/2012 Z.z. tým, že prevádzkovatelia lokálneho zdroja v zmysle § 4 b zákona č. 309/2009 Z.z. sú považovaní za elektroenergetický podnik, teda podnikateľov, pričom v zmysle uvedeného ustanovenia zákona o energetike nie sú osobou, ktorá vykonáva najmenej jednu z činností výroba elektriny, prenos elektriny, distribúcia elektriny, dodávka elektriny alebo nákup elektriny na účel ďalšieho predaja elektriny a nemajú k tomu ani oprávnenie ani živnosť.
Na nesúlad ustanovenia § 2 ods. 1 zákona č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani s ustanovením § 3, písm. b), bod 5) zákona o energetike č. 251/2012 Z.z bola upozornená Generálna prokuratúra SR,
§ 2Vymedzenie pojmov
(1) Na účely tohto zákona sa rozumie
p)elektroenergetickým podnikom podnikateľ, ktorý má povolenie podnikať v energetike a ktorý vyrába elektrinu alebo ktorý je prevádzkovateľom prenosovej sústavy, alebo osoba, ktorá vyrába elektrinu podľa osobitného predpisu, podnikateľ, ktorý je prevádzkovateľom distribučnej sústavy, alebo podnikateľ, ktorý nakupuje elektrinu na účely ďalšieho predaja, pričom elektroenergetickým podnikom sa rozumie aj podnikateľ, ktorý nemá povolenie podnikať v energetike a ktorý vyrába elektrinu alebo distribuuje elektrinu na vlastnú spotrebu; elektroenergetickým podnikom nie je koncový odberateľ elektriny v domácnosti.Navrhujeme preto Ministerstvu financií SR vypustiť z vyššie uvedeného znenia zmätočnú vetu “... pričom elektroenergetickým podnikom sa rozumie aj podnikateľ, ktorý nemá povolenie podnikať v energetike a ktorý vyrába elektrinu alebo distribuuje elektrinu na vlastnú spotrebu a vyššie uvedené znenie zákona doplniť o vetu: ; ... elektroenergetickým podnikom nie je prevádzkovateľ lokálneho zdroja v zmysle § 4 b zákona č. 309/2009 Z.z.“
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie Pripravovaná žiadosť o podanie návrhu novely