Na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie namiesto nekompetencie konečne zavial vietor pragmatizmu a racionality
Kongres za účasti vyše tisícky primátorov a starostov v popradskej Aréne, ktorý 11. decembra 2023 pripravilo Ministerstvo regionálneho rozvoja a informatizácie pod vedením Richarda Rašiho je pozitívnym signálom nástupu pragmatizmu po období nekompetentného riadenia alebo skôr doriadenia tohto rezortu vyštudovanou bábkoherečkou Veronikou Remišovou.
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie víta a plne podporuje kroky ministerstva a ako povedal minister Raši potreby „eurofondovej revolúcie“ bez často nezmyselných „slovenských vylepšení“.
Plne súhlasíme s nevyhnutnosťou zmeny zákona o verejnom obstarávaní, zjednodušení procesov a zmiernení byrokracie pri čerpaní eurofondov.
Oceňujeme to obzvlášť preto lebo prebyrokratizovaná legislatíva na Slovensku na rozdiel od susedných krajín ako Poľsko, ktoré je lídrom v efektívnom čerpaní eurofondov a zavádzaní obnoviteľných zdrojov energie, už dávno nezodpovedá požiadavkám súčasnej situácie. V Poľsku osvedčený katalógový systém a tzv. mapa projektov verejného obstarávania s maximálnou cenou pre konkrétne projekty zabráni neprimeraným cenovým rozdielom a zneužívaniu finančných prostriedkov z eurofondov. Týmto nebude možné, aby bola cena napríklad pri 1 kW výkonu fotovoltického zariadenia (FVZ) v jednom prípade 1 100 eur a pri identickom FVZ cena 1 800 eur.
Bývalá ministerka Remišová, ktorá skutočné problémy samospráv na rozdiel od súčasného ministra - bývalého dlhoročného primátora Košíc nikdy nepoznala, na viaceré podnety neodpovedala a jej prioritou bola kontroverzná digitalizácia a tablety pre dôchodcov. S uspokojením sme privítali, že vo vedení ministerstva sú ľudia s bohatými skúsenosťami, ktorí poznajú situáciu ťažko skúšaných samospráv akým je I. štátny tajomník Michal Kaliňák.Obraciame sa na ministerstvo so žiadosťou o podporu zmeny legislatívy a debyrokratizáciu procesu pripájanie najmä lokálnych zdrojov fotovoltických zariadení s výkonom nad 10 kW, ktoré bývalá vláda vrátane vlády tzv. odborníkov odignorovala.
Na základe skúsenosti z praxe pri realizácii fotovoltického zariadenia na mestom úrade v Poprade sme nútení konštatovať, že byrokratická mašinéria šikanuje každého kto má snahu o rozvoj svojho regiónu projektmi v prospech občanov a zníženia ich finančného zaťaženia v čase energetickej krízy.
Pred prijatím programového vyhlásenia vlády Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie navrhla, aby bol do programového vyhlásenia zapracovaný záväzok zlepšiť legislatívny proces a zjednodušiť proces zapájania fotovoltaických elektrárni v čase energetickej krízy. Máme za to, že v Českej republike po zásadnej zmene zákona o energetike tzv. LEX OZE I, ktorá zvýšila limity pre malé elektrárne až do výkonu 50 kW tento proces funguje a preto by bolo vhodné sa inšpirovať Českou republikou pre urýchlenie veci. Sme presvedčení, že by to prispelo ku konsolidácii predošlou vládou rozvrátených verejných financií pretože každá energia vyrobená obnoviteľnými zdrojmi nemusí byť dotovaná regulovanými cenami zo štátneho rozpočtu.
23. novembra sme preto podali „Žiadosť o podanie vládneho návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona č. 251/2012 Z. z. Zákon o energetike a odstránenie nesúladu zákona č. 607/2009 Z.z. o spotrebnej dani (z elektriny) so zákonom č. 251/2012 Z.z. Zákon o energetike“, ktorá je uverejnená na našej webovej stránke https://obnovitelnezdroje.eu/pdf/ziadost23.11.2023.pdfVeríme, že ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie aj prakticky splní svoje ciele čo prinesie prospech všetkým občanom Slovenska.
Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie
František Bednár podpredseda APOZE